I křečové žíly se dají léčit

Mluvíme-li o křečových žílách, máme na mysli onemocnění dolních končetin, které postihuje řadu z nás. Rizikovou skupinou lidí jsou především ti, kteří většinu dne tráví stáním na svých nohou. Ty jsou tak mnohem více namáhány a dochází právě k této nemoci.

Co jsou důvody vzniku křečových žil?

Hlavním důvodem vzniku je gravitace. Za tímto relativně jednoduchým vysvětlením stojí právě gravitační síla, které tak hromadí krev právě v našich dolních končetinách. Žíly, které se v nich nacházejí, jsou tak vystaveny velkému hydrostatickému tlaku. Právě kvůli tomu jsou neustále rozšiřovány, až může být narušena i samotná pevnost žilní stěny. Výsledkem jsou potom nevzhledné útvary viditelné právě u mnoha lidí. Často mohou křečové žíly vyústit i v mnohem větší komplikace, kterými jsou například záněty žilních chlopní, což vede k dalšímu zhoršování této nemoci i celkového zdravotního stavu pacienta.

Možností léčby je několik

Pokud touto nemocí trpíte, určitě se vám budou hodit informace o možnosti léčby. Jednou z nejsnadnějších je takzvaná kompresivní léčba. Ta funguje na principu vytlačování přebytečné krve směrem k srdci. Doporučuje se tak nosit speciální kompresivní punčochy, které toto dokážou. Pokud však tato možnost nezabírá, je nutné se uchýlit k chirurgickému zákroku. Naštěstí celá technologie pokročila natolik, že celé poškozené místo je odstraněno tak skvěle, že vám po operaci zbudou pouze dvě nepatrné jizvy. Podobný princip poskytuje i takzvaná sklerotizace, která je však vhodná pouze u drobných žilek. Zde lékař pomocí injekce vstříkne do těchto míst speciální látku, která způsobí slepení těchto žilních stěn. Samozřejmě každá metoda má své klady a zápory a o jednotlivých možnostech by vás měl vždy poučit právě váš lékař, který také doporučí nejlepší možnou metodu pro vaši léčbu.